Większość kierowców nie zastanawia się w jakim stanie jest akumulator, dopóki nie pojawi się problem z rozruchem, a to zdarza się częściej w trakcie zimnych i deszczowych dni szczególnie w okresie zimowym. Skrajne temperatury, nieregularne użytkowanie, krótkie trasy i wiek pojazdu wpływają na moc rozruchową akumulatora. Adam Potępa, specjalista w zakresie akumulatorów Johnson Controls w Polsce poniżej przedstawia cztery główne przyczyny awarii akumulatora oraz sposoby na to, by im zapobiec.
1. Ekstremalne temperatury
Akumulator może tracić moc na skutek skrajnych temperatur. Niestety problem ten często kierowcy zauważają, dopiero gdy jest już za późno. Aby temu zapobiec, należy w miarę możliwości unikać parkowania samochodu na słońcu i przeprowadzać okresowe badania techniczne na stacjach kontroli pojazdów. Do ewentualnej wymiany niesprawnego akumulatora niezbędne są odpowiednie narzędzia i wiedza, ponieważ jest on połączony z innymi elementami instalacji elektrycznej samochodu.
Uszkodzenie obwodu elektrycznego między akumulatorem i komputerem pojazdu może skutkować utratą danych układu sterowania i systemów multimedialnych. W takiej sytuacji konieczne może okazać się ponowne zaprogramowanie radia lub innych podzespołów sterowanych ze strony komputera pokładowego.
2. Nieregularne użytkowanie
Wielu kierowców błędnie zakłada, że samochód nie pobiera prądu, gdy nie jest użytkowany. Niektóre układy, jak np. alarm, zamek, elektronicznego systemu identyfikacji kierowcy, system bez kluczykowy, czy nawigacja pobierają prąd nawet wtedy, kiedy kierowca nie korzysta z pojazdu, co prowadzi do rozładowywania akumulatora. Po kilku tygodniach przerwy w użytkowaniu samochodu możemy mieć więc problem z jego uruchomieniem, zwłaszcza gdy jest zimno albo mamy stary akumulator. Ewentualnym problemom z uruchomieniem pojazdu można zapobiec prowadząc samochód raz w tygodniu przez przynajmniej 15 minut.
3. Krótkie trasy
W samochodach użytkowanych na krótkich trasach niemożliwe jest pełne naładowanie akumulatora. W zimie należy dodatkowo liczyć się z intensywniejszym zużyciem energii, np. przez podgrzewane tylne szyby albo podgrzewane siedzenia. Warto zatem raz w miesiącu wybrać się w dłuższą trasę, aby akumulator mógł się naładować dzięki energii za alternatora.
4. Wiek pojazdu
Im starszy pojazd, tym słabsza moc akumulatora. Dzieje się tak na skutek korozji i zasiarczenia, które zaburzają prawidłowe ładowanie. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać jego sprawność i stan naładowania.
ŹRÓDŁO: Johnson Controls
Dodatkowe informacje dla dziennikarzy:
Johnson Controls Power Solutions EMEA
Christian Riedel
Am Leineufer 51
30419 Hannover
tel. +49-511-975-1094
e-mail: [email protected]
Johnson Controls Power Solutions
Johnson Controls Power Solutions to największy na świecie producent akumulatorów samochodowych. Każdego roku firma dostarcza producentom samochodów i sprzedawcom aut używanych ok. 146 mln akumulatorów. Z jej bogatej oferty akumulatorów kwasowo-ołowiowych i litowo-jonowych korzystają kierowcy aut zarówno z konwencjonalnym napędem, jak i pojazdów z systemem start-stop czy advanced start-stop oraz samochodów z napędem mikrohybrydowym, hybrydowym i elektrycznym. Dzięki stosowanemu przez Johnsons Controls systemowi recyklingu akumulatory samochodowe stały się produktem masowym o największym na świecie współczynniku recyklingu. Firma Johnson Controls opracowuje, produkuje, sprzedaje i poddaje recyklingowi akumulatory w ponad 50 placówkach na całym świecie, zatrudniając 15 tys. pracowników. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.JohnsonControls.com/PowerSolutions lub na profilu Twitterowym @JCI_BatteryBeat.