Video
Related Links
Related Documents
Make Sense Campaign InfographicsOne For Three Leaflet
Post Treatment Leaflet
Follow us on Twitter
Tweets by @MakeSenseCmpnGłośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać
Rozpoczyna się Trzeci Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Bezpłatne badania profilaktyczne, szkolenia dla młodzieży, aktywności w mediach społecznościowych – te i wiele innych działań zostanie zrealizowanych w dniach 21-25 września w celu zwiększenia świadomości i zachęcenia do wczesnej diagnostyki raka głowy i szyi. Jednego z najczęściej występujących, a przy tym jednego z najmniej znanych nowotworów.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society) w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów. Trzecia edycja Tygodnia, która odbędzie się w dniach 21-25 września, ma na celu poszerzenie wiedzy nt. choroby, jej czynników ryzyka, objawów, a przede wszystkim – wagi wczesnej diagnostyki.
Nowotwory głowy i szyi stanowią 6-ty w kolejności częstości występowania rak złośliwy w Polsce. Występuje on np. dwukrotnie częściej niż rak szyjki macicy. Ponieważ wczesne objawy nie są specyficzne, pacjenci często je ignorują – 60% diagnoz dot. tych w zaawansowanym stadium, co wiąże się z potencjalnie gorszymi efektami leczenia – powiedziałprofesor Wojciech Golusiński, Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi – Warto zwrócić uwagę na skutki choroby, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę – utrata podstawowych zmysłów (m. in. słuch, smak), mowy, deformacja twarzy. To do nich właśnie odnosi się nazwa kampanii "Make sense" i temat przewodni tegorocznych działań "Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać".
Co roku w całej Europie nowotwór głowy i szyi zostaje zdiagnozowany u 350 tysięcy osób, a ponad połowa z nich nie przeżywa 5-ciu lat. Jednakże, gdyby choroba była rozpoznawana wcześniej, współczynnik przeżycia pacjenta wzrósłby do 80-90% -powiedział profesor René Leemans, Prezes EHNS i kierownik Otolaryngology – Head and Neck Surgery w VU University Medical Centre – Kampania "Make Sense" ma na celu szerzenie w społeczeństwieświadomości wczesnych objawów choroby oraz zachęcanie ich do skorzystania z profesjonalnej pomocy w odpowiednim czasie. Dodatkowo, promujemy najlepszez możliwych standardów opieki nad pacjentem, dzieki którym możliwe jest osiągnięcie dobrych efektów leczenia u pacjentów z rozpoznaną chorobą.
W tym roku kampania koncentruje się na szerzeniu jednolitych standardów opieki nad pacjentem cierpiącym z powodu raka głowy i szyi. W tym celu, opracowano program działań edukacyjno-informacyjnych prowadzonych we współpracy z pracownikami służby zdrowia i przedstawicielami organizacji pacjenckich. Bowiem tegoroczne przekazy kampanii będą dotyczyły także wagi podejścia interdyscyplinarnego do leczenia choroby. Umożliwia ono nie tylko realizację wczesnej diagnostyki, która przekłada się bezpośrednio na poprawę wskaźników przeżycia pacjentów, ale także wdrożenie efektywnego planu terapii.
Bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce
W ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, realizowanych w wybranych ośrodkach medycznych w całej Polsce.
Dokładna lista 40 placówek wraz z terminami przyjęć dostępna jest na stronie http://makesensecampaign.eu/pl/awareness-week.
Zachęcamy do wizyty w wybranym ośrodku i skorzystania z badań szczególnie te osoby, które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:
- ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
- ból gardła
- utrzymującą się chrypka
- ból i/lub trudności w połykaniu
- guzek w szyi
- zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa
Dodatkowo, od 21-25 września w szkołach i na uniwersytetach zarówno w Europie, jak i całej Polsce, odbędą się Dni Młodych Dorosłych, podczas których zrealizowane będą wykłady poświęcone chorobie i jej objawom.
III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi zakończy dzień leczenia interdyscyplinarnego 25 września. Tego dnia w Wiedniu odbędzie się konferencja European Cancer Congress (ECC), podczas której wystąpią eksperci kampanii Make Sense specjalizujący się w zakresie nowotworów głowy i szyi.
Wspólnym Głosem dla pacjentów dotkniętych nowotworem głowy i szyi
Tegoroczna edycja kampanii będzie prowadzona również na portalach mediów społecznościowych pod hasłem „UnitingVoces – Wspólnym Głosem”. Celem podjętych działań jest dotarcie do jak najszerszej grupy osób z przekazami kampanii uwrażliwiającymi na wagę wczesnej i interdyscyplinarnej diagnostyki.
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej kampanii www.makesensecampaign.eu,
gdzie znajdują się informacje na temat prowadzonych działań.
Jak można się zaangażować?
Osoby, które chciałyby wesprzeć działania III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi oraz szerzyć wiedzę na temat choroby, organizatorzy serdecznie zachęcają do włączenia się
w poniższe aktywności:
- Wykonanie i/lub zachęcenie swoich bliskich do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych – szczegóły dostępne są na stronie http://makesensecampaign.eu/pl/awareness-week
- Pobranie ulotek i plakatów promujących kampanię i poinformowania jak największej liczby osób o objawach choroby http://makesensecampaign.eu/downloads
- Podpisanie petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego zachęcającej do wdrożenia Białej Księgi “Nowotwory głowy i szyi: uleczalna choroba, która zabija ponad połowę chorych. Zróbmy coś z tym!”opublikowanej w 2013 r. http://makesensecampaign.eu/petition
- Odwiedzenie profilu kampanii na Facebooku oraz udostępnienia wideo ze strony internetowej kampanii i dodania hashtagu #UnitingVoices https://www.facebook.com/pages/Make-Sense-Campaign/372091092995793?fref=ts
- Dołączenia do rozmowy na Twitterze i stosowania hashtagu #UnitingVoices
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.makesensecampaign.eu.
O kampanii Make Sense
Celem kampanii Make Sense, zainicjowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi
(EHNS – European Head and Neck Society), jest podniesienie w społeczeństwie świadomości ryzyka wystąpienia choroby, a także poprawa wyników leczenia. Umożliwi to realizacja poniższych zadań:
- Edukacja w zakresie zapobiegania chorobie
- Szerzenie wiedzy na temat objawów nowotworów głowy i szyi
- Zachęcanie do zgłaszania się do specjalistów i wczesnego diagnozowania choroby
Kampania Make Sense wspierana jest przez biofarmaceutyczny dział firmy Merck Serono, Boehringer Ingelheim oraz Transgene.
O EHNS
Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society) jest międzynarodową organizacją non-profit z siedzibą w Belgii, której członkami są osoby prywatne, stowarzyszenia krajowe i międzynarodowe oraz grupy naukowców zajmujących się szkoleniami, badaniami i leczeniem raka głowy i szyi. Intencją EHNS jest szerzenie wiedzy na temat choroby oraz promowanie najwyższych standardów badań naukowych, edukacji społeczeństwa i szkolenia środowiska medycznego, profilaktyki oraz opieki nad pacjentem. Więcej informacji na temat Stowarzyszenia dostępnych jest na stronie: www.ehns.org.
O nowotworach głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi (NGiSz) to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych
w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem oczu i mózgu). Ten typ raka na ogół atakuje komórki łuskowate wyścielające wilgotne powierzchnie błon śluzowych, na przykład wewnątrz jamy ustnej, nosa i gardła.
Fakty na temat nowotworów głowy i szyi:
- Rak głowy i szyi jest 6-tym najczęściej występującym nowotworem na świecie i z jego powodu każdego roku umiera ponad 62 000 ludzi w Europie
- Co roku w całej Europie nowotwór głowy i szyi zostaje zdiagnozowany u 350 tysięcy osób
- W Polsce nowotwory głowy i szyi stanowiły w 2012 roku 9% wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn oraz 5% u kobiet
- Rak głowy i szyi występuje o połowę rzadziej niż rak płuc, ale dwa razy częściej niż szyjki macicy
- Około 60% osób zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby
- Około 60% osób z rozpoznanym zaawansowanym stadium choroby umrze w okresie 5 lat
- Mężczyźni 2-3 razy częściej chorują na nowotwory głowy i szyi, ale liczba zachorowań wśród kobiet także wzrasta
- Rak głowy i szyi najczęściej występuje u osób powyżej 40 roku życia, ale ostatnio w całej Europie, w tym również w Polsce, odnotowuje się wzrost zachorowań wśród ludzi młodych
Kontakt dla mediów:
Marta Bujakiewicz
tel.: 664 125 433
e-mail: [email protected]